ideálne okná
 

Konštrukcia a bezpečnosť okien

Z policajných štatistík vyplýva, že v 80 % prípadov vlámania do domov a bytov si páchatelia vyberú cestu oknom.

Skoro každý druhý pokus o vlámanie je ale neúspešný hlavne vďaka okennému kovaniu a zabezpečovacej technike.

Moderné celoobvodové kovanie zabezpečuje komfortné ovládanie okna. Zvyšuje celkovú kvalitu okna a Vašu bezpečnosť. Preberme si jednotlivé typy konštrukcií okna.

Celoobvodové kovanie okna

Aké sú funkcie a bezpečnostné parametre kovania?

  • Odolnosť voči vlámaniu vypáčením krídla. Možno zabezpečiť vložením jedného alebo viacerých uzatváracích bodov s touto odolnosťou. Okrem toho sa kovanie môže doplniť napríklad ovládacou uzamykateľnou kľučkou, ktorá zabraňuje jej pootočeniu po odvŕtaní zvonku.
  • Funkcia mikroventilácie - "privetrávanie" pri uzatvorenom krídle. Tento spôsob vetrania "odtesní" krídlo v úrovni zhruba 5 milimetrov a zabezpečí výmenu vzduchu v miestnosti. Ide o opatrenie pomocné, ktoré nedokáže nahradiť vetranie otvorením krídla. Napriek tomu je výhodné túto možnosť využiť napríklad za veterného počasia. Ale pozor: mikroventilácia = prakticky otvorené okno! V prípade vlámania takto "otvoreným" oknom nevzniká nárok na poistné plnenie.
  • Poistka proti nesprávnemu ovládaniu. Zabraňuje nechcenému otočeniu kľučkou v pozícii "otvorené" tak, aby sa okno nedostalo do neštandardnej polohy.

4 typy konštrukcií okna

Rozlišujeme 4 rozdielne typy konštrukcie okna. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody.

Klasická konštrukcia

Plastové profily sú vystužené oceľovou armatúrou, dimenzovanou podľa veľkosti a zaťaženia konkrétneho výrobku.

jednoduchá oprava a servis - materiály je možné ľahko od seba oddeliť servis tak môže robiť takmer ktokoľvek – nie je viazaný na výrobcu okna.
jednoduché zhodnotenie okien a dverí v budúcnosti – je možné ľahko vybrať sklo a nahradiť ho výkonnejším (počas posledných 10 rokov sa zvýšila výkonnosť tepelnej izolácie izolačných skiel 6x, t.j. únik tepla tak klesol o 83 %).
jednoduchá recyklácia a vrátenie do kolobehu materiálu.

Konštrukcie lepené

Profil krídla je prilepený ku sklu špeciálnym lepidlom.Sklo tak prenáša celé zaťaženie na okno (vietor, vlastná hmotnosť, prevádzkové zaťaženie). Dôvodom je vynechanie armatúry, ktorá v profile tvorí tepelný most a dosiahnutie lepších parametrov prechodu tepla rámami.

žiadne ovísanie okna.
zložitý servis viazaný na konkrétnu firmu a vysoké náklady na servis a opravy - rám krídla a sklo sú od seba prakticky neoddeliteľné. Pri každom poškodení rámu či skla je nutné vždy vymeniť celé krídlo. Po dlhšej dobe (cca. 5-7 rokov), kedy sa zmení systém výrobcu profilov , je nutné v prípade rozbitia skla vymeniť celé okno…
v budúcnosti nie je možné vymeniť zasklenie za výkonnejšie a zvýšiť tak úžitkovú hodnotu okna.
zložitá recyklácia - oddelenie skla od krídla je obťažné, materiál znečistený lepidlom. V budúcnosti hrozia vysoké náklady na odstránenie takýchto okien.

Konštrukcie z kompozitných materiálov

Profily sú vyrobené zo zmesi PVC a spravidla sklených vlákien. Tieto výrobky do určitej veľkosti nemusia byť vystužené oceľovou armatúrou, lebo zaťaženie dokážu preniesť sami o sebe. Od určitej veľkosti je však oceľová armatúra nevyhnutná. Výhodou je dosiahnutie lepších parametrov prechodu tepla rámami u nevystužených výrobkov.

jednoduchá opraviteľnosť a servis - materiály je možné ľahko od seba oddeliť, servis tak môže robiť takmer ktokoľvek – nie je viazaný na výrobcu okna.
zatiaľ nejasná recyklácia a vrátenie do kolobehu materiálu - materiál je "znečistený" prísadami (sklené vlákna) a je otázkou, akým spôsobom sa bude dať ďalej využiť.
jednoduché zhodnotenie okien a dverí v budúcnosti – je možné jednoducho vybrať sklo a nahradiť ho - výkonnejším (počas posledných 10 rokov sa zvýšila výkonnosť tepelnej izolácie izolačných skiel 6x, t.j. únik tepla tak klesol o 83 %).
vlastnosti okna viazané na veľkosť okna - rozmernejšie konštrukcie (napr. balkónové dvere) tak budú mať horšie tepelnoizolačné vlastnosti alebo pokiaľ budú nedostatočne vystužené, budú sa stávať netesnými.

Konštrukcia hybridná – najvyspelejšia na trhu

Ide o konštrukčné spojenie dvoch materiálov - PVC a hliníka (AluFusion). Konštrukcia umožňuje bez obmedzenia veľkosti výrobku vyrábať okná v ľubovoľnej farbe s otvárateľnými krídlami až na výšku poschodia. Vonkajší povrch a design okna je hliníkový, interiér okna je štandardný z PVC (možné teda napr. povrchovo upraviť s fóliou s dekórom dreva). Okno nemá klasickú zasklievaciu lištu ani oceľovú armatúru. Dosahuje vynikajúce hodnoty tepelnej a zvukovej izolácie.

jednoduchá oprava a servis - materiály je možné ľahko od seba oddeliť, servis tak môže urobiť takmer ktokoľvek – nie je viazaný na výrobcu okna.
jednoduché zhodnotenie okien a dverí v budúcnosti – možné ľahko vybrať sklo a nahradiť ho iným - výkonnejším (počas posledných 10 rokov sa zvýšila výkonnosť tepelnej izolácie izolačných skiel 6x, t.j. únik tepla tak klesol o 83 %).
jednoduchá recyklácia a vrátenie do kolobehu materiálu.
možnosť výroby nadštandardných rozmerov okien a dverí.
minimálna reakcia na teplotné vplyvy - žiadne prehýbanie a deformácie.

Na čo by ste nemali zabudnúť

Okná sú rozhodujúce pri zabezpečení objektu.

Bezpečnosti napomáha celoobvodové kovanie okna, ktoré je odolné proti vypáčeniu. Vybrať si môžete zo 4 typov konštrukcií okien. Najvyspelejšia je hybridná konštrukcia, ktorá si vie poradiť so zmenami počasia a skvele izoluje teplo a od hluku. Navyše je jednoducho opraviteľná.

Pokračovať do sekcie Design okien

Copyright © 2012 profine GmbH. All rights reserved.